Обичайни въпроси – Дебат

Обичайни въпросиОбичайни въпроси

Как и кой да избере оптимално време за лечение?

Родителят, който сам е установил наличие на ортодонтски проблем често е обезпокоен дали не е късно за терапията. Най-успешните лечения са в периода на активен растеж, т.е. пубертета, когато организма расте и се развива и ортодонта направлява лицевия растеж. Има деформации, които изискват ранно лечение с цел да се профилактират усложнения. Това ще даде на вашият ортодонт най-добрата възможност да направлява челюстния растеж, да понижи риска от травма при протрудирани горни зъби, да коригира вредните орални навици, да подобри външния вид и самочувствието ви, да насочва пробива на постоянните зъби в една по-правилна позиция, да подобри съотношението между челюстите.

Ако срокът за пробив на някои от зъбите отдавна е минал, не се колебайте да потърсите компетентна оценка от ортодонт, защото може да се касае за липсващ зародиш или ретиниран зъб. В тези случаи ранната диагностика и лечение ще имат много важна роля за по нататъшното зъбно и лицево развитие на детето, а също ще се подобри значително и естетиката.

Затова, ако имате съмнения за подходящото време за лечение, то нека ортодонта след анализ да прецени това. Ако момента не е настъпил ходете през 6 месеца на профилактичен преглед, за да може ортодонта да проследява пробива на зъбите и подбере подходящ момент за стартиране на лечението.

Как и кой да избере оптимално време за лечение? Как и кой да избере оптимално време за лечение?

Как и кой да избере оптимално време за лечение? Как и кой да избере оптимално време за лечение?

Какви са признаците, че захапката не е правилна?

Не винаги е лесно да се каже, кога детето ви има ортодонтски проблем. Дори когато зъбите изглеждат добре подредени проблемът може би се крие в захапката.

Някои признаци, които може би означават, че се нуждаете от ортодонтски преглед са: ранна или късна загуба на млечните зъби, затруднения при дъвчене или отхапване, устно дишане, смукане на палец, струпани или блокирани зъби с липса на място за тях, челюсти, които са твърде напред или назад, прехапване на бузите или устни, протрудирани зъби, когато горните и долните зъби не контактуват или се срещат помежду си в неправилна позиция, липса на лицева пропорционалност, скърцане или стискане на зъби.

Какви са признаците, че захапката не е правилна? Какви са признаците, че захапката не е правилна? Какви са признаците, че захапката не е правилна? Какви са признаците, че захапката не е правилна?

Колко дълго продължава едно ортодонтско лечение?

Едно ортодонтско лечение продължава средно година и половина до две. Когато лечението е свързано с пробив на зъби или изтеглянето им от костта (при ретинирани зъби), то срока може да се удължи.

Често едно лечение минава през няколко етапа, например постигане на необходимо място в зъбната дъга; подреждане на зъбите; стиковане на захапката между горна и долна челюст. В тези случаи лечението е по-дълго спрямо това, при което се нивелират само „кривите зъби“. При обсъждане плана на бъдещото ортодонтско лечение екипа на проф. Йорданова разяснява и прогнозира продължителността на лечението.

Причиняват ли ортодонтските апарати (брекети) кариеси?

Кариеси се получават следствие на лоша орална хигиена. Ако не се спазва такава по време на лечението, то се създава повишена киселинност в устната кухина и е възможно да се получат кариеси. Същото важи и при лоша орална хигиена при хора, които не носят брекети или други ортодонтски апарати.

Как да се храним през периода на ортодонтско лечение?

Няколко часа след поставяне на брекетите, дъгите които са носители на механичната сила се натоплят до температура на устата и започват своето действие. Това ние го усещаме като тръпнене или болезненост в зъбите, най-вече при хранене. Затова пациентите първите три – четири дни не могат да се хранят с твърди храни и е нужно да ползват по-мека или кашава храна (супа, картофено пюре, кисело мляко с бисквити, пюрирани ястия или други). След този период болезнеността преминава и пациентите започват да се хранят по обичайния за тях режим.

Трябва особено да внимават с: костилки от маслини, череши, сливи и други плодове; прекалено твърдите храни като – брускети, кубети, крутони, препечени корички от хляб или пица, пуканки, ядки, твърди и лепкави бонбони. Отхапването на твърди храни не е препоръчително, по-добре това да става след нарязване и сдъвкване на страничните зъби.

Разлепване на брекети става чрез рязък удар върху тях. В устата това се случва при отхапване или сдъвкване на прекалено твърда и неподходяща храна. Ако такъв проблем настъпи брекета е нужно да остане на мястото си или да бъде прибран от пациента и повторно да се залепи при следващия преглед при ортодонта. Не е препоръчително често да се презалепват брекетите, защото при този процес зъбите се обработват механично и химично (почиства се механично повърхността и се ецва с киселина).

По време на лечение с брекети пациентите трябва да поддържат перфектна устна хигиена, което е важно както за тяхното дентално здраве, така и за хода на лечението. Начина на миене на зъбите ще научите от специална брошура и ще бъдете обучени за това от вашия ортодонт и неговите асистенти.

Задължително е явяването на пациентът на всички уговорени с ортодонта контролни прегледи, за да се проследи и направлява лечебния процес. При невъзможност за спазване на часа ви молим да уведомявайте своевременно.